MILYEN KLÍMÁT VÁSÁROLJAK?
Ebben a cikkben részletesen megmutatjuk a klímák közötti különbséget és segítünk a megfelelő teljesítmény kiválasztásában.
Mi az a split klíma?
Annak ellenére, hogy a split klíma kifejezéssel gyakran találkoznak azok, akik klímaberendezést szeretnének vásárolni, a fogalom jelentése mégis kevéssé ismert.
Az angol „split” szó jelentése osztott, ami annyit takar, hogy a klíma két részből, egy kültéri és egy beltéri egységből áll, amelyet rézcső köt össze.
A két egységet érdemes minél közelebb elhelyezni egymáshoz, így nagyobb hatékonysággal működik a készülék.
Az otthonokban az oldalfali split klímák a legelterjedtebbek.
Inverteres vagy On/Off-os klíma?
Hazánkban az On/Off rendszerű klímaberendezések forgalmazása megszűnt.
Az inverteres rendszerű légkondicionálók sokkal kevesebb áramot fogyasztanak és csendesebbek.
Előnyeik:
- Pontosabb hőmérséklet beállítás. Nincs ki-be kapcsolgatás, így hőingadozás sem.
- Csendesebb működésük van, hiszen a kültéri ritkán jár maximális fordulatszámon.
- Fűtésre is optimalizáltak.
Milyen teljesítményű klímát vegyek?
Első körben el kell döntenünk, hogy mekkora helyiséget szeretnénk hűteni.
Ha lehetőségünk van több helyiséget összeszellőztetnünk, akkor érdemesebb nagyobb teljesítményű légkondicionálót választanunk.
A helyiség szélessége és hossza mellett fontos a belmagasság is, de ha 10 m2-re 1 kW-ot számolunk, nagyot nem tévedhetünk.
Normál belmagasság mellett a következőket ajánljuk:
2,6 kW-os klímaberendezés: 30 m2-ig.
3,5 kW-os klímaberendezés: 31-40 m2 között.
5,2 kW-os klímaberendezés: 41-60 m2 között.
6,5 kW-os klímaberendezés: 61-80 m2 között.
7,2 kW-os klímaberendezés: 81-110 m2 között.
Több helyiséget szeretnék hűteni, mik a lehetőségek?
Multi split klímaberendezés:
Előnye, hogy egy kültéri egységhez több beltéri egység párosítható, így helyet takaríthatunk meg. (Akár 2-5 beltéri egység csatlakoztatható rá). A beltéri egységek külön szabályozhatóak, és különböző teljesítményűek lehetnek.
Mono split klímaberendezés:
Amennyiben lehetőség van több kültéri egység felhelyezésére, inkább a mono split rendszert javasoljuk, mivel alacsonyabb költséggel jár a kivitelezése. Ebben az esetben egy kültéri egységgel egy beltéri egység párosítható.
A split klímák felszereltségéről részletesebben:
Igénytől függően már rengeteg típust találhatunk.
Energiahatékonyságuk alapján A, A+, A++ és A+++ típusokat különböztetünk meg, melyek különbsége folyamatos használat mellett, 4-5 éven belül térül meg.
A legújabb típusoknál már elmaradhatatlan egy kijelző, amely a hőmérsékletet mutatja.
Akár egy autóban, itt is tudjuk a ventilátor sebességét szabályozni.
A beltéri egység külső burkolata alap esetben fehér, de akár szürke, vagy tükrös kivitelt is választhatunk.
Bizonyos típusok különböző plusz szűrőkkel vannak felszerelve, amelyek kiszűrik a káros baktériumokat a levegőből, így segítenek egészségünk megőrzésében.
Természetesen évente egyszer érdemes a klímaberendezésünket tisztíttatni, karbantartatni.
A legmodernebb típusok közé tartozik a smart funkciós, wifi-s klíma, amelyeknél egy applikáció segítségével már távolról is tudjuk kezelni klímaberendezésünket, hogy mire hazaérünk megfelelő hőmérséklet legyen.
Az inverteres klímaberendezések típustól eltérően képesek minimum 0 °C-ig, de akár -30°C-ig fűteni is!
Amit a mobilklímáról tudni érdemes…
Mobilklímának azokat a klímaberendezéseket nevezzük, amelyhez nem szükséges beszerelés és kedvünk szerint tehetjük egyik helyről a másikra.
A szoba melegét egy gégecsövön keresztül tudjuk kijuttatni a kültérre, így a csövet szükséges egy ablakon, vagy szellőzőn keresztül kivezetni.
A mobilklíma előnye csupán annyi, hogy azonnal üzembe helyezhető és inkább szükségmegoldás.
Hátránya viszont annál több van.
Az egycsöves megoldás miatt, a kiszívott levegőt azonnal pótolja a kivezetés mellett visszaáramló forró levegő, ezáltal nem tud megfelelő hatásfokon dolgozni, így a kívánt hőmérsékletet sem biztos, hogy elérjük.
Ezenkívül rendkívül zajos, így lakossági használatra nem igazán ajánljuk.
Helyette érdemesebb egy mono split klíma beszerelését átgondolni.
Érdemes-e a klímát fűtésre használni? IGEN!
A klímával fűtés nem új dolog. De még máig sem terjedtek el igazán. A mai inverteres technológiával a klímaberendezések gazdaságosan, és rendkívül jó hatásfokkal képesek fűteni. Egyre többen érdeklődnek ez iránt az alternatív megoldás iránt és nagyon jó visszajelzések érkeznek. Magyarországon a gázfűtés a legelterjedtebb. Egy modern klímaberendezés a gázfűtéssel szemben olcsóbb, és akár az úgynevezett „H” tarifa (vezérelt áram) is igénybe vehető. Ez csak egy kis utána járást igényel az áramszolgáltatónál és ezzel még tovább csökkenthetjük a fűtés számlát.
Mit jelent SEER/SCOP?
Ezek egy fontos adatai egy klímaberendezésnek. A légkondicionáló berendezések hűtő és fűtő hatékonyságát jelentik. A SEER/SCOP adatok váltják fel a korábbi EER (hűtési hatékonyság) és COP (fűtési hatékonyság) adatokat. Mivel korábban csak egy adott hőmérsékleten mérték a hatékonyságát és határozták meg ezeket az értékeket. Ma a SEER-t és SCOP-ot több hőmérsékleti ponton mérik és az így megkapott értékek pontosabbak.
Ha például egy 2 kW-os olajradiátort nézünk akkor az elektromos energia felvétele is 2 kW lesz. Ezzel szemben egy klímaberendezés amely adatainál azt látjuk, hogy SEER/SCOP 5,10/4,00 (ez egy átlagos érték) azt jelenti, hogy 5,1 kW hűtőteljesítményt és 4 kW fűtőteljesítményt tud leadni 1 kW villamosenergia felhasználásával.
Klíma választékunkat a következő linkre kattintva éri el: